Podsumowanie pilotażowych debat lokalnych
7 listopada 2015 r. – przed X, jubileuszowym, Kongresem Obywatelskim – odbyło się uroczyste podsumowanie pilotażowych debat lokalnych, w tym rozdanie oficjalnych dyplomów gospodarzom debat lokalnych. Wręczenia dyplomów oraz skromnych upominków książkowych dokonał Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski (relacja na stronie Prezydenta RP), w czym asystowali mu przedstawiciele organizatorów debat – dr Jan Szomburg, Prezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, Inicjator Kongresów Obywatelskich oraz Rafał Kramza, Prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Pilotażowe debaty zostały merytorycznie podsumowane także na samym Kongresie – w ramach sesji tematycznej „Polska lokalna – jak się rozwijać?”, na której wnioski z debat przedstawił Piotr Zbieranek, pracownik naukowy Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Gospodarze debat poprzez żywe uczestnictwo w dyskusji wnieśli istotny wkład do debaty kongresowej.
Tego samego dnia, po zakończeniu Kongres miał jednocześnie miejsce warsztat przygotowujący kolejną odsłonę debat lokalnych. Warsztat był poświęcony problematyce rozwoju Polski lokalnej i wzięło w nim udział ponad czterdziestu bibliotekarzy, gospodarzy przyszłorocznych debat. Po pierwsze, starali się wyciągnąć wnioski z poprzedniego cyklu debat – zarówno w aspekcie merytorycznym, jak i organizacyjnym. Prezentacji swoich doświadczeń dokonała dwójka organizatorów – Tomasz Gotkowski ze Stalowej Woli oraz Alicja Banaszek z Rozdrażewa. Następnie gospodarze debat lokalnych – pracując indywidualnie i w grupach – zastanawiali się nad tym, co decyduje o rozwoju ich lokalnych społeczności? Wnioski z warsztatu stanowią punkt wyjścia do dookreślenia tematu przyszłorocznych debat lokalnych. Warsztat wskazał na kluczową rolę aktywności obywatelskiej i odnajdywania w sobie motywacji do tego, żeby działać nie tylko z myślą o sobie, ale także na rzecz innych.