Forum Obywatelskiej Modernizacji – Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
PRZESTRZEŃ WSPÓLNEGO DZIAŁANIA – BIBLIOTEKI
W Polsce jest 8500 bibliotek publicznych. Są pełne ludzi – właśnie tu dzieci, młodzież, osoby dorosłe i seniorzy spotykają się, uczą, dzielą swoimi zainteresowaniami, aktywnie spędzają czas.
Biblioteka jest „trzecim miejscem” – przestrzenią, która łączy w sobie to, co najlepsze w domu – rodzinną atmosferę, poczucie bycia u siebie, z tym, co najciekawsze w miejscach publicznych – możliwością poznawania nowych osób, bycia razem z innymi ludźmi. Biblioteka jest otwarta dla każdego, niezależnie od wieku, wykształcenia czy dochodów. Jest idealnym miejscem spotkań, tak potrzebnym zwłaszcza w małych miejscowościach. – Rafał Kramza, Prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Dyrektor Programu Rozwoju Bibliotek.
Ludzie przychodzą tu nie tylko po książki – w bibliotekach spędzają wolny czas, szukają potrzebnych informacji, a dla wielu z nich to jedyne miejsce, gdzie mogą skorzystać z Internetu.
Dla młodych ludzi biblioteka to przede wszystkim miejsce spotkań i spędzania wolnego czasu. Oglądają tu filmy, dyskutują o książkach, grają na komputerze, mogą wziąć udział w warsztacie fotograficznym czy kółku teatralnym. Książki i Internet pomagają im też w nauce.
Osoby dorosłe załatwiają w bibliotekach codzienne sprawy. Przychodzą, żeby zapłacić przez Internet rachunki, sprawdzić rozkład jazdy autobusów, dowiedzieć się, w jakich godzinach przyjmuje lekarz. Biblioteka pomaga im także w poszukiwaniu pracy. Wiele osób wykorzystuje komputery w bibliotekach do pisania życiorysów, listów motywacyjnych lub do kontaktowania się z pracodawcami. Internet ułatwia im również kontakt z rodziną i znajomymi.
Ludzie starsi przynoszą do bibliotek dokumenty, listy i zdjęcia ważne dla rozwoju miejscowości i wspólnie z bibliotekarkami dokumentują lokalną historię. W bibliotekach uczą się także obsługi komputera. Biblioteki oferują zajęcia komputerowe nie tylko dla seniorów – uczestniczą w nich również np. bezrobotni.
Więcej na temat potencjału bibliotek na www.biblioteki.org.
DZIEL SIĘ WIEDZĄ. MNÓŻ POMYSŁY
Coraz ważniejsza rola, jaką biblioteki pełnią w życiu lokalnych społeczności, to zasługa bibliotekarek i bibliotekarzy – zaangażowanych i działających z pasją, a także innych liderów lokalnych, którzy w swoich działaniach wykorzystują potencjał lokalnych bibliotek. Właśnie dla nich stworzyliśmy „LABiB” – program liderski i portal społecznościowy pod hasłem „Dziel się wiedzą. Mnóż pomysły”.
Członkowie LABiBu biorą udział w cyklicznych spotkaniach, warsztatach, konferencjach, wizytach studyjnych. Jest to dla nich możliwość rozwoju zawodowego i osobistego, przetestowania nowych narzędzi i metod pracy, nawiązania ważnych relacji zawodowych.
Częścią LABiBu jest także otwarty portal społecznościowy www.labib.pl To miejsce wymiany wiedzy, doświadczeń i pomysłów na skuteczne, często nieszablonowe działania na rzecz rozwoju lokalnych społeczności. Gromadzi praktyczną wiedzę w postaci gotowych do wykorzystania opisów zrealizowanych projektów, a także pomysły na eksperymentalne działania. Jednocześnie daje możliwość podzielenia się doświadczeniem lub przedyskutowania ważnego tematu.
Na portalu można:
- zdobywać wiedzę – przeglądać treści dodane przez innych użytkowników (np. praktyczne opisy różnych lokalnych przedsięwzięć), zadawać pytania dotyczące danego przedsięwzięcia;
- dzielić się pomysłami – opisywać swoje doświadczenia czy propozycje działań, inspirować innych;
- wspierać innych użytkowników – pomagać w rozwiązywaniu problemów odpowiadając na zadawane pytania oraz motywację w trudnych momentach.
Użytkownicy oceniają nawzajem swoją aktywność merytoryczną na portalu, jakość i przydatność poszczególnych wpisów. Otrzymują punkty, które wpływają na pozycję w rankingu i budują ekspercką pozycję indywidualnych osób.
Portal LABiB jest otwarty dla aktywnych! Zapraszamy na www.labib.pl.