XVI KO – o czym będziemy rozmawiać?
Drogie Kongresowiczki, Drodzy Kongresowicze, Szanowni Państwo,
wielcy mędrcy świata zalecają nam poznać samego siebie i nauczyć się żyć „tu i teraz”, a nasze kody kulturowe mówią „moja chata z kraja”, „niech na całym świecie wojna, byle polska wieś spokojna”. Tymczasem dziś – aby działać na rzecz lepszej Polski – musimy myśleć zarówno o przyszłości, jak i o świecie, który nas otacza. Owszem, powinniśmy lepiej poznać i zrozumieć samych siebie – czego naprawdę chcemy, jakie są nasze aspiracje, lęki i uwarunkowania – ale równocześnie musimy lepiej zrozumieć co się dzieje w Europie i globalnie na świecie, bo już gołym okiem widać, jak bardzo jesteśmy od tego zależni.
Dlatego na zbliżającym się XVI Kongresie Obywatelskim chcemy debatować nad Polską jutra – w kontekście nowego rozdania kart, jakie ma teraz miejsce w Europie i na świecie oraz w nawiązaniu do nowych trendów technologiczno‑rozwojowych. W sposób szczególny w zaplanowanych dyskusjach będziemy rozważać wyzwanie wielkiej zielonej transformacji. Jaki zakres ona przyjmie i jak będzie głęboka? Jak ją przeprowadzić i jak na niej zarobić?
Zajmiemy się również pytaniem o polskie specjalizacje technologiczne, które pozwoliłyby nam zbudować gospodarkę wysokomarżową, zdolną do generowania wyższych płac i podatków, a co za tym idzie – gotową do pokrycia wyższych kosztów transformacji klimatyczno‑środowiskowej.
Na XVI Kongresie Obywatelskim będziemy również dyskutowali jak projektować i adaptować nasze miasta aby spełniały one rolę przestrzeni dobrych zarówno do pracy, jak i codziennego życia oraz wypoczynku. Jak z jednej strony pozostać konkurencyjnym, a z drugiej – cieszyć się życiem rodzinnym i sąsiedzko‑lokalnym. Jak dbać o harmonię życia indywidualnego i zbiorowego łącząc to z ideą zrównoważonego rozwoju miast?
Wielu z nas niepokoi się jakie będą skutki powszechnej cyfryzacji i masowego zastosowania algorytmów i sztucznej inteligencji. Czy nie doprowadzi to do utraty naszej tożsamości i wewnątrzsterowności, do swego rodzaju kognitywnej kolonizacji? Czy staniemy się uzależnionymi od algorytmów marionetkami w rękach władzy ekonomicznej i politycznej? Na ile jesteśmy gotowi poświęcić naszą wolność dla skuteczności technologicznej? Te pytania, o cywilizacyjnym ciężarze gatunkowym, będą nam towarzyszyć w sesji zaplanowanej na koniec Kongresu.
Nasze spotkanie rozpoczniemy zaś od pytania zasadniczego – jak się do tego wszystkiego przygotować? Jakich kompetencji i postaw, wzorców zachowań, kultur komunikacji i współdziałania potrzebujemy, aby dobrze ukształtować naszą polską przyszłość? Czy nadszedł już czas byśmy wszyscy (a przynajmniej większość z nas) opowiedzieli się po stronie zarządzania naszymi polskimi sprawami w duchu poszukiwania wspólnych celów i jednoczącej wizji państwa, społeczeństwa, gospodarki? Czy to już nie najwyższy czas, abyśmy w obliczu tak zasadniczych wyzwań rozwojowych, porzucili politykę podziałów i konfliktu?
To tylko niektóre z pytań, na które razem z Państwem chcemy poszukać odpowiedzi na XVI Kongresie Obywatelskim, który odbędzie się 16 października pod hasłem Polska jutra. Zielona transformacja – nowe technologie – współpraca. W związku z trwającą cały czas pandemią, tegoroczny Kongres organizujemy w formule hybrydowej. Zapraszam Państwa do rejestracji na wydarzenie poprzez formularz na naszej stronie. Liczba fizycznych miejsc jest ograniczona, więc tym bardziej gorąco zachęcam do uczestnictwa w Kongresie online. Będzie możliwość zadawania pytań poprzez nasze profile społecznościowe na Facebooku i YouTube. Rozpoczynamy 16 października już od godziny 9:30! Szczegółowy program wydarzenia znajdą Państwo na naszej stronie.
Serdecznie zachęcam do dzielenia się informacją o wydarzeniu z rodziną, współpracownikami i znajomymi oraz przesyłania komentarzy na temat naszych najnowszych publikacji, audycji oraz filmów. Państwa opinie pomagają nam obrać kierunek naszej dalszej obywatelskiej dyskusji.
Łączę serdeczne pozdrowienia i wyrazy szacunku
dr Jan Szomburg
Przewodniczący Rady Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową
Inicjator Kongresu Obywatelskiego