Regiony i metropolie – razem dla budowy wieloośrodkowej Polski | debata online
Polska to kraj wieloośrodkowy (policentryczny), w którym – co jest rzadkością na świecie – doszło do równomiernego rozmieszczenia miast różnej wielkości. Dzięki temu nasze państwo ma lepsze możliwości rozwoju i zapewnia lepszą dostępność różnorodnych usług publicznych. Szczególną rolę pełnią w tym zakresie metropolie (o ponadregionalnym znaczeniu) oraz aglomeracje regionalne. Aby w pełni wykorzystać ich potencjał konieczne wydaje się zacieśnienie współpracy na poziomie samorząd regionalny – samorządy lokalne (miejskie) oraz umiejętne wsparcie w tym zakresie ze strony administracji centralnej. Jak regiony i metropolie mogą wspólnie uporać się z takimi wyzwaniami jak np. nierównomierny dostęp do usług publicznych czy depopulacja i starzenie się społeczeństwa (szczególnie na obszarach peryferyjnych)? Jaka polityka regionów może efektywnie wzmacniać powiązania funkcjonalne? Czy uda nam się znaleźć zdrowy balans pomiędzy polityką wzmacniającą konkurencyjność i polityką wyrównawczą? W jaki sposób uzyskiwać efekt synergii i nie dublować inicjatyw prorozwojowych czy form pomocy?
Uczestnicy:
-
Jacek Woźniak, doradca w Związku Miast Polskich,
-
dr inż. Renata Calak, Dyrektor Departamentu Strategii, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej,
-
prof. Jakub Szlachetko, Przewodniczący Rady Instytutu Metropolitalnego, Uniwersytet Gdański,
-
dr Maciej Zathey, Dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego, Przewodniczący Zespołu ds. jakości powietrza i efektywności energetycznej na Dolnym Śląsku,
-
dr Adam Mikołajczyk, Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego (moderator).
Transmisja:
Debata odbywa się w ramach Forum Strategicznego „Regiony – nowe otwarcie” zorganizowanego podczas XIX Kongresu Obywatelskiego „Wieloośrodkowa Polska. Bezpieczeństwo – Współpraca – Rozwój”, poznaj inne debaty tego wydarzenia – program.
Partner Forum:
Partner XIX Kongresu Obywatelskiego:
Dofinansowano ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach Programu „Pro Publico Bono”.