XV Kongres Obywatelski – debata w internecie
Drogie Kongresowiczki, Drodzy Kongresowicze, Szanowni Państwo,
„Jaka Polska wobec wyzwań przyszłości?” – tak brzmi pytanie przewodnie XV Kongresu Obywatelskiego. Listę owych „wyzwań przyszłości” coraz częściej jesteśmy w stanie wyrecytować niemal z pamięci: zmiany klimatyczne, cyfryzacja i nowe technologie, starzenie się i kurczenie naszego społeczeństwa, wielka transformacja energetyczna, budowanie odporności na pandemię i katastrofy etc. Gorzej z odpowiedzią na pytanie: jak im sprostać? Jaka Polska będzie sprzyjała rozwiązywaniu tych problemów? Czy tu chodzi tylko o inwestycje, czy może o generalne przeorganizowanie i nowe reguły gry – bardziej sprzyjające współpracy? O nową filozofię współdziałania i wspólnoty?
Czy chcemy te problemy rozwiązywać w ramach Polski resortowo-silosowej, czy bardziej horyzontalnej i międzysektorowej? Scentralizowanej, czy też stosującej zasadę pomocniczości i wykorzystującej potencjał samorządności oraz wspólnotowości lokalnej i regionalnej? Czy nie nadszedł właśnie czas, aby państwo, rynek i społeczeństwo połączyć w jedno – w jeden zazębiający się mechanizm, działający w sposób skoordynowany i spójny? Czy chcemy budować społeczeństwo ludzi otwartych i równych, czy też chcemy Polaków różnicować? Co lepiej posłuży nam w ekspansji międzynarodowej, zatrudnianiu zagranicznych profesjonalistów i w twórczym korzystaniu z dorobku technologiczno-innowacyjnego świata?
Oto pytania, które chcemy omówić na XV Kongresie Obywatelskim. W tej wyjątkowej sytuacji Kongres odbędzie się w formule hybrydowej, tzn. paneliści spotkają się w kongresowym studio, które będziemy dla Państwa transmitować na żywo w internecie. Będzie możliwość zadawania pytań poprzez nasze profile społecznościowe na Facebooku i YouTube. Panele dyskusyjne będą prowadzone w formule dynamicznych dyskusji, szykujemy również niespodzianki w czasie przerw! Zapraszam 17 października już o godzinie 9:30! Kolejnych gości i tematy dyskusji odsłaniamy stopniowo na naszym Facebooku, szczegółowy program wydarzenia opublikujemy wkrótce na naszej stronie.
Z kolei w najbliższy czwartek (1 października) o godz. 15 zapraszam na debatę online pt. Miasta wobec pandemii i wyzwań klimatycznych. Jakich innowacji będą potrzebowały miasta postpandemiczne? Czy pandemia zmieni sposób postrzegania miast przez młodych? Czy w kontekście doświadczeń lockdownu i pracy zdalnej czeka nas fala suburbanizacji lub/i dezurbanizacji? Dlaczego wielkim ryzykiem dla współczesnych miast staje się ich monofunkcyjność? To tylko niektóre z wątków, które zostaną poruszone przez panelistów: Joannę Erbel, socjolożkę i działaczkę miejską, Witolda Drożdża, Członka Zarządu Orange Polska, dr. Adama Mikołajczyka, Dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego oraz dr. Łukasza Pancewicza z Politechniki Gdańskiej. Debatę poprowadzi prof. Paweł Kubicki z Uniwersytetu Jagiellońskiego, będący również Członkiem Rady Programowej Kongresu Obywatelskiego.
Spośród thinkletterów ogólnopolskich szczególnej uwadze polecam tekst Miasto dla zdrowia autorstwa Marcina Skrzypka, Członka Rady Programowej Kongresu Obywatelskiego, pracownika lubelskiego Ośrodka „Brama Grodzka Teatr NN”, który w swoim stylu wskazuje, że rozprzestrzenianie się wirusa przypomina pożar, ale to my sami stworzyliśmy „łatwopalny” świat. Wirus skłonił nas jednak do przemyślenia dotychczasowej filozofii i pozwolił na popularyzację koncepcji miasta 15‑minutowego, w którym jak najwięcej potrzeb codziennych jest dostępnych wokół miejsca zamieszkania. Jak to się stało, że zapomnieliśmy o tak prostym i sprawdzonym rozwiązaniu? Dlaczego powszechny do niego powrót – pomimo jego niewątpliwych zalet z perspektywy wszystkich pokoleń mieszkańców miasta – wcale nie jest taki oczywisty? Zachęcam do lektury!
Polecam również wywiad Nie scyfryzujemy relacji międzyludzkich przeprowadzony z Sebastianem Ptakiem, Prezesem Zarządu Blue Media. Nasz rozmówca zauważa, w ostatnich latach do sieci przenoszonych było wiele procesów i usług (m.in. e‑commerce, e‑społeczeństwo, e‑administracja, e‑biznes, a nawet e‑prawnik, e‑lekarz czy e‑randki). Pandemia koronawirusa proces ten jeszcze przyspieszyła, przełamując w dodatku wiele barier mentalnych związanych z podejściem „nie da się”. Dlaczego jednak niektórych czynności – choć byłoby to technologicznie wykonalne, a ekonomicznie opłacalne – nie powinniśmy cyfryzować?
Łączę serdeczne pozdrowienia i wyrazy szacunku
dr Jan Szomburg
Prezes Zarządu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową
Inicjator Kongresu Obywatelskiego