Pierwsze zdjęcia z XIII KO
Są już dostępne pierwsze zdjęcia z XIII Kongresu Obywatelskiego, który odbył się 20 października br. w Centrum Nauki Kopernik. Zapraszamy do obejrzenia galerii!
Są już dostępne pierwsze zdjęcia z XIII Kongresu Obywatelskiego, który odbył się 20 października br. w Centrum Nauki Kopernik. Zapraszamy do obejrzenia galerii!
Miło nam zaprezentować nową książkę z serii „Wolność i Solidarność” pt. „Polskie etosy regionalne i ich znaczenie z perspektywy ogólnonarodowej”. W niniejszej publikacji znajdą Państwo teksty m.in. prof. Tomasza Zaryckiego, prof. Andrzeja Tyszki, prof. Włodzimierza Mędrzeckiego czy prof. Andrzeja Saksona.
Partnerami książki są Samorządy Województw: Pomorskiego, Małopolskiego, Śląskiego oraz Wielkopolskiego. W publikacji znajdziecie Państwo także głosy reprezentantów tych regionów.
Książkę można nieodpłatnie pobrać klikając na link poniżej. Życzymy ciekawej lektury i zachęcamy do dalszej dystrybucji publikacji.
Partnerzy Projektu
Transmisja sesji plenarnych oraz dwóch sesji tematycznych rozpocznie się wraz z XIII Kongresem Obywatelskim o godzinie 11:00 w sobotę 20 października. Zapraszamy do śledzenia obrad!
Sesja otwierająca: Siła lokalności w kontekście zmian kulturowych, technologicznych i biznesowych
Sesja tematyczna: Nowe technologie dla rozwoju lokalnej tożsamości, wspólnotowości i gospodarki
Sesja tematyczna: Terapia narodowa – w kierunku dojrzałości | Swobodna debata (Hydepark)
Sesja podsumowująca: Zrozumieć nasze chłopskie korzenie i wykorzystać ich potencjał
Miło nam poinformować, że podczas sesji pt. „Polskie etosy regionalne i ich znaczenie z perspektywy ogólnonarodowej” w ramach XIII Kongresu Obywatelskiego będzie miała miejsce premiera książki pod tym samym tytułem. Uczestnicy sesji otrzymają ją nieodpłatnie.
Partnerami niniejszej publikacji są Samorządy Województw: Pomorskiego, Małopolskiego, Śląskiego oraz Wielkopolskiego.
Poniżej znajduje się spis treści najnowszej publikacji.
PERSPEKTYWA ETOSOWA W MYŚLENIU O POLSCE I REGIONACH
ZRÓŻNICOWANIE ETOSÓW REGIONALNYCH W KONTEKŚCIE ETOSU NARODOWEGO
ETOSY REGIONALNE
WYPOWIEDZI MARSZAŁKÓW – SPOJRZENIE PRAKTYCZNE
Jan Szomburg
W kierunku etosu partnerstwa
Partnerzy Projektu
Szanowni Państwo, Drodzy Kongresowicze,
Serdecznie zapraszam do udziału w XIII Kongresie Obywatelskim, który odbędzie się 20 października 2018 r. w Centrum Nauki Kopernik w godzinach 11.00–17.15.
Idei tegorocznego Kongresu Obywatelskiego, który odbędzie się pod hasłem Siła lokalności – siła Polski przyświeca myśl, że wspólnota narodowa nie może być zawieszona w powietrzu, jej podstawą są wspólnoty lokalne i regionalne – miejsca naszych codziennych przeżyć i doświadczeń praktycznych. To właśnie poprzez lokalność może dokonać się najważniejszy dla przyszłości Polski proces zmiany kulturowo‑mentalnej. Proces dojrzewania nas jako społeczeństwa i wspólnoty obywatelskiej.
W czasie tegorocznej debaty kongresowej będziemy próbowali zastanawiać się na czym polega siła lokalności i jak ją wykorzystać. To właśnie w Polsce lokalnej odbywa się bowiem realne obywatelskie ćwiczenie myślenia i działania w imię dobra wspólnego – od troski o postawienie nowej ławeczki na naszym osiedlu, przez myślenie o rozwoju i dobru naszej miejscowości, aż do zaangażowania się w to, co korzystne dla kraju. Wzmocnienie tego trendu daje nadzieje na odejście od filozofii indywidualistycznego modelu życia polegającego na posiadaniu i konsumpcji – ku życiu czerpiącemu radość i sens z przynależności, współtworzenia, dzielenia się, budowania tkanki społecznej, odpowiedzialności ekologicznej itp.
Obrady odbędą się w nowej formule. W tym roku zaplanowaliśmy dwie tury równoległych sesji tematycznych, co pozwoli wziąć udział w większej liczbie dyskusji:
11:00–12:30 Sesja plenarna otwierająca: Siła lokalności w kontekście zmian kulturowych, technologicznych i biznesowych
13:00–14:00 Równoległe sesje tematyczne – Runda I
1. Jakie miasta dla budowania żywych i kreatywnych wspólnot lokalnych
2. Edukacja do odkrywania lokalności i współkształtowania świata, który nas otacza
3. Nowe technologie dla rozwoju lokalnej tożsamości, wspólnotowości i gospodarki 1.
4. Rola animatorów kultury w budowaniu lokalnej tożsamości i kapitału symbolicznego. Debata międzypokoleniowa
14:30–15:30 Równoległe sesje tematyczne – Runda II
1. Terapia narodowa – w kierunku dojrzałości | Swobodna debata (Hydepark)
2. Lokalne dobro wspólne – czym jest i jak je tworzyć
3. Przemysł 4.0 szansą na stworzenie nowej przewagi konkurencyjnej Polski opartej na lokalności oraz małych i średnich przedsiębiorstwach
4. Polskie etosy regionalne i ich znaczenie z perspektywy ogólnonarodowej
16:15–17:15 Sesja plenarna kończąca: Zrozumieć nasze chłopskie korzenie i wykorzystać ich potencjał
Zgodnie z naszą tradycją w ramach każdej z równoległych sesji tematycznych około połowę czasu rezerwujemy na debatę z udziałem sali. Będą mieli Państwo możliwość aktywnego włączenia się w obywatelską dyskusję.
Zachęcam do zapoznania się ze szczegółowym programem Kongresu, oraz aktualnościami oraz artykułami programowymi na naszej stronie internetowej.
Zapraszamy do przyjścia na Kongres z całą rodziną i przyjaciółmi. Zaprośmy też przedstawicieli młodego pokolenia – niech uczą się udziału w debacie publicznej! Wstęp bezpłatny. Obowiązuje rejestracja, liczba miejsc jest ograniczona.
Łączę najlepsze pozdrowienia i wyrazy szacunku,
dr Jan Szomburg
Prezes Zarządu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową
Inicjator Kongresu Obywatelskiego